Porównanie domu szkieletowego w Polsce z jego odpowiednikiem w USA i Skandynawii.

Oponenci szkieletowej technologii budowy twierdzą, że taki dom nie jest optymalny dla warunków klimatycznych w naszym kraju. Przynajmniej nie tak, jak dom w tradycyjnej technologii murowanej. Dla kogoś, kto mieszka w tzw. „Kanadyjczyku”, taka opinia jest wręcz niedorzeczna. Wyjaśnijmy w takim razie, dlaczego.

Na zdanie o domach szkieletowych i ich właściwościach konstrukcyjnych, najbardziej rzutują obrazki ze Stanów Zjednoczonych. Widzimy na nich zburzone całe kwartały takich budynków, po przejściu przez nie gwałtownych zjawisk pogodowych. Rzeczywiście nie wygląda to najlepiej.

Dodajmy jednak od razu, że takie zniszczenia, które każdy z nas miał zapewne okazję obejrzeć w telewizji, spowodowane są huraganami lub trąbami powietrznymi o niespotykanej w Polsce sile. Możemy być więcej niż pewni, że nie przetrwałby ich również dom murowany przeciętnego Kowalskiego.

Amerykanie są więc praktyczni. Po co mają budować dom murowany przez dwa lata, który – podobnie jak dom szkieletowy, budowany pół roku – nie będzie mieć szans na przetrwanie pogodowej katastrofy. Lepiej zaoszczędzić czas i zamieszkać pod własnym dachem szybciej. Oczywiście pamiętając, by swój dom ubezpieczyć od takich katastrof. A teraz zadaj sobie sam pytanie: czy Ty na ich miejscu, nie postąpiłbyś tak samo?

Nadmieńmy od razu, że Ameryka to wielki kraj. Występowanie huraganów i tornad nie dotyczy całego terytorium. Zwykle występują one na obszarze Południowej Dakoty, Nebraski, Kansas, Oklahomy i Texasu. Czyli mówiąc z grubsza, w centralnej części kraju. Stąd też, domy buduje się tam inaczej od tych, np. na północno-wschodnim wybrzeżu.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ i w jednym, i w drugim przypadku inwestorzy – co oczywiste – uwzględniają różne warunki pogodowe. Mówiąc prościej, domy w Teksasie mogą mieć lżejsze konstrukcje i słabsze izolacje od swoich odpowiedników w stanie Nowy Jork, Pensylwania, czy Wirginia. Z zasady te drugie budowane są solidniej, czyli zgodnie z założeniem, że mają stać znacznie dłużej, bo nie zagrażają im takie kataklizmy, jakie mają miejsce w innych częściach USA.

Teraz aż się prosi, by odwołać się do bliższego przykładu. Mamy oczywiście na myśli kraje skandynawskie. Szczególnie Norwegię, Szwecję i Finlandię. Wiadomo, że w tych państwach praktycznie całe budownictwo jednorodzinne oparte jest na technologii lekkiego szkieletu drewnianego.

Panujące tam warunki pogodowe są bliższe do tych, które występują w Polsce. Można nawet powiedzieć, bez najmniejszej przesady, że klimat w tych krajach jest ostrzejszy niż u nas. Dotyczy to szczególnie wschodniego pasa Norwegii, całego terytorium Szwecji i Finlandii. W takim razie, zgodnie z logiką oponentów domów szkieletowych, powinien on determinować tamtejszych mieszkańców do budowy domów murowanych. A wcale tak nie jest.

Mało tego, część konstrukcji szkieletowych domów, co ma miejsce np. w Norwegii, ze względu na warunki gruntowe, nie jest nawet wznoszona na fundamentach, lecz mocowana do podłoża przy pomocy zabetonowanych kotew lub bardziej tradycyjnie, przy użyciu drewnianych pali. Ma to miejsce szczególnie na obszarach przymorskich, gdzie okresowo wieją bardzo silne wiatry. I czy porywają one domy Norwegów? Być może raz na jakiś czas owszem. Tak samo, jak w Polsce – u nas też od czasu do czasu wichury sieją spustoszenie wśród domów murowanych.


Przykład domów szkieletowych w Norwegii, przymocowanych do podłoża za pomocą stalowych kotew i drewnianych pali (zdjęcie ze zbiorów własnych autora artykułu).

Nie obawiaj się. W polskich warunkach dom szkieletowy, jeśli jest wybudowany zgodnie z dobrymi praktykami tej technologii, przez doświadczonego wykonawcę, jest domem wytrzymałym i ciepłym. Mało tego, nie zagraża mu tzw. efekt balona, więc pod tym względem jego odporność na silne porywy wiatru jest jeszcze lepsza niż w domu murowanym.

Zresztą każdy dom, tak szkieletowy, jak i murowany, można wybudować solidnie albo byle jak. Więc porównywanie wyłącznie samych technologii również nie daje pełnego obrazu faktycznej wytrzymałości obu typów inwestycji, a wręcz może go zafałszowywać.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry