Dom szkieletowy a efekt balona

Na pewno słyszałeś o przypadkach zerwania dachów z domów jednorodzinnych. Dzieje się to w Polsce nierzadko. W naszej strefie geograficznej wiatr potrafi wiać z prędkością nawet 100 km/h i więcej. Lokalnie zdarzają się nawet trąby powietrzne, które są jeszcze groźniejsze. Jak dom szkieletowy reaguje na takie zjawiska.

Rozpocznijmy od razu od przypadku, jaki mieliśmy w naszej firmie kilka lat temu. Mianowicie wybudowaliśmy dom szkieletowy dla Inwestora z jednej z podwarszawskich miejscowości. Nieszczęśliwie przeszedł przez nią wiatr wiejący z olbrzymią siłą powodując duże szkody. Niestety jedna z nich dotknęła także dom naszego Klienta.

Jak do tego doszło. Otóż z domu murowanego stojącego po sąsiedzku został zerwany dach, który z dużą siłą uderzył w jedną ze ścian domu szkieletowego. W konsekwencji uszkodził on termoizolację, płytę OSB3 oraz fragment drewnianej konstrukcji. Po wezwaniu nas na miejsce oszacowaliśmy czas realizacji prac naprawczych, które zajęły nam około trzy tygodnie. Po tym czasie dom naszego Klienta został przywrócony do stanu identycznego, jak przed niefortunnym zdarzeniem.

Gdyby nie fakt, że dach sąsiedniego budynku murowanego po zerwaniu uderzył w dom szkieletowy wybudowany przez naszą firmę, ten drugi nie odniósłby najmniejszych szkód. Dodajmy od razu, że oba domy były mniej więcej w tym samym wieku, więc ich konstrukcje były w dobrym stanie technicznym.

Powstaje więc pytanie, dlaczego dom szkieletowy naszego Klienta lepiej oparł się sile wiatru niż dom murowany sąsiada. I tu dochodzimy do wniosku, który wbrew stereotypom na temat domów o konstrukcji drewnianej, może zaskoczyć wielu sceptyków tej technologii budowy. Otóż taki dom w znacznie mniejszym stopniu jest podatny na powstawanie tzw. efektu balona.

Zachodzi on wówczas, gdy konstrukcja budynku jest niejednolita pod względem wytrzymałości na działania sił naporu z zewnątrz, np. wiatru. Ściana domu murowanego jest sztywna, zaś więźba dachowa już nie. Wykazuje bowiem pewną elastyczność. Zatem ściana murowana nie poddając się wiatrowi i praktycznie nie amortyzując jego naporu powoduje, że niemal cała energia przejmowana jest przez konstrukcję dachową. A kiedy porywisty wiatr zaczyna ją podwiewać, ta zaczyna się unosić, co zagraża oderwaniem się jej od górnego wieńca.

W domu szkieletowym dla odmiany, cała konstrukcja wykazuje identyczną odporność na działanie zewnętrznych sił naporu. Zatem dużo większa powierzchnia konstrukcji domu amortyzuje skutki działania wiatru. Mówiąc bardziej obrazowo, siła działająca np. na belkę krokwiową w połaci dachowej, przyjmowana jest również przez belki w konstrukcji ściany, aż do fundamentu. W ten sposób jest skuteczniej wytracana. O takim zjawisku mówi się, że dom szkieletowy lepiej układa się z wiatrem niż jego murowany odpowiednik.

Teraz możesz sobie zadać pytanie, dlaczego więc tyle domów w USA niszczonych jest przez wiatr. Odpowiedź na nie jest prosta. Siła tych wiatrów, a często tornad, jest tak potężna i niszczycielska, że nie oparłby się jej żaden dom. Z pewnością również typowy polski budynek jednorodzinny w technologii murowanej. Dlatego Amerykanie, podchodząc do sprawy praktycznie, wolą budować domy szybciej i prościej niż wolniej i z większym nakładem pracy, gdyż ich zniszczenie żywiołowi zajmie tyle samo czasu.

Całe szczęście, w porównaniu z USA, skala ekstremalnych zjawisk pogodowych w Polsce jest naprawdę niewielka. Domy szkieletowe, które buduje nasza firma, są bardzo dobrze przygotowane na silne i porywiste wiatry, o których ostrzegają nas alerty pogodowe. Na pewno ich konstrukcje radzą sobie z nimi bardzo dobrze. Nigdy nie mieliśmy przypadku uszkodzeń w konsekwencji wichur, poza jednym, opisanym wyżej w tym artykule.

SLIDER

Jeśli jest Ci trudno zdecydować się na gotowy projekt domu murowanego do adaptacji lub nie chcesz projektować swojego domu indywidualnie od A do Z, to przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje gotowych projektów domów szkieletowych Top Bud®. Pamiętaj, że każdy z prezentowanych w tym dziale projektów możemy jeszcze dostosować do Twoich wymagań mieszkaniowych, estetycznych i instalacyjnych lub od razu wybudować na jego podstawie dom.

czytaj

W tym dziale naszego serwisu internetowego zgromadziliśmy dla Ciebie filmy, w których ukazujemy różne zagadnienia wynikające z budowy domów szkieletowych przez naszą firmę. Dzięki nim prześledzisz rozwiązania techniczne i materiałowe, które stosujemy w trakcie realizacji inwestycji naszych Klientów. W filmach poruszamy również tematy finansowe powiązane z budową energooszczędnych domów Top Bud®. Zachęcamy Cię serdecznie do oglądania.

czytaj

Technologia szkieletowa

W tym dziale zamieściliśmy pomocne informacje na temat zasad budowy domów szkieletowych, które obowiązują w naszej firmie. Dowiedz się, jak wznosimy taki dom i z jakich materiałów. Obejrzyj zdjęcia i filmy z jego budowy. Przygotowaliśmy je dla Ciebie, aby ułatwić Ci zrozumienie, skąd bierze się wytrzymałość i energooszczędność domów szkieletowych Top Bud®.

czytaj

Prezentujemy niektóre przykłady domów szkieletowych naszych Klientów, które wybudowaliśmy od 2016 roku do teraz. W sumie na swoim koncie mamy blisko 700 zrealizowanych inwestycji, a wśród nich domy parterowe, z poddaszem użytkowym, piętrem, szeregowe i w zabudowie bliźniaczej. Wybudowaliśmy też dwa nadmorskie pensjonaty, biurowiec dla firmy, przedszkole i placówkę medyczną pod nadzorem warszawskiego konserwatora zabytków. Starsze realizacje chętnie zaprezentujemy Ci podczas spotkania w siedzibie naszej firmy.

czytaj

JAK PRACUJEMY

W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na pytania o nasz zakres obsługi Klientów przed budową domu szkieletowego, w jej trakcie, i po zakończeniu. Dzięki nim dowiesz się, jak krok po kroku zrealizujemy Twoją inwestycję i jak będziesz uczestniczyć w tym procesie.

czytaj

AKTUALNOŚCI

Bądź na czasie z najważniejszymi wydarzeniami w naszej firmie. Zachęcamy Cię do śledzenia kolejnych realizacji domów naszych Klientów, ciekawych artykułów o technologii szkieletowej oraz materiałach budowlanych, projektach architektonicznych, systemach grzewczych, wentylacyjnych, itd. Treści, które publikujemy w naszych Aktualnościach uzupełniamy licznymi zdjęciami i filmami, które urozmaicą Ci czas zapoznawania się z naszym wykonawstwem domów szkieletowych.

czytaj

DLA INWESTORA

Dlaczego warto zdecydować się na dom szkieletowy? Jakie są jego zalety mieszkaniowe i korzyści finansowe? Ponadto, na jak długo wystarczy taki dom i ile kosztuje jego eksploatacja? Takie i podobne zagadnienia, wyjaśniamy dla Ciebie w tym dziale naszego serwisu.

czytaj

DOMY ENERGOOSZCZĘDNE

Tutaj zebraliśmy dla Ciebie informacje, które warto znać rozważając budowę domu w technologii szkieletowej-drewnianej przez naszą firmę. Dzięki nim dowiesz się więcej o korzyściach takiej inwestycji. Wiedza, którą się z Tobą dzielimy, jest efektem naszego, blisko 30-letniego doświadczenia w projektowaniu i budowie domów w tej technologii.

czytaj

O NAS

Tutaj znajdziesz przydatne informacje o naszej firmie – jej historii, zapleczu technicznym, pracownikach, szkoleniach, działalności pozakomercyjnej, itd. Jeśli zastanawiasz się nad powierzeniem budowy Twojego wymarzonego domu szkieletowego naszej firmie, dowiedz się kim jesteśmy.

czytaj

OFERTA

Dowiedz się, jak pomożemy w budowie wymarzonego domu szkieletowego, ile kosztuje taka inwestycja w różnych wariantach, a także, jaką gwarancję otrzymasz od naszej firmy po jej ukończeniu. Znajdziesz tu również opis wartości dodanych naszej obsługi inwestorskiej. Jeśli zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego przez naszą firmę, skorzystasz z nich, jak każdy dotychczasowy Klient Top Bud®. Zatem zachęcamy Cię serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą.

czytaj

 

powrót do góry